Komisja Europejska opublikowała dziś, na wniosek Rady, sprawozdanie na temat nowych technik genomowych. Z badania wynika, że techniki te, mające na celu zmianę genomu organizmu, mogą wspomóc bardziej zrównoważony system żywnościowy w ramach celów Europejskiego Zielonego Ładu i strategii „od pola do stołu”.
Jednocześnie w badaniu stwierdzono, że obecne prawodawstwo dotyczące GMO, przyjęte w 2001 r., nie jest adekwatne do potrzeb tych innowacyjnych technologii. Komisja rozpocznie teraz szeroko zakrojony i otwarty proces konsultacji w celu omówienia projektu nowych ram prawnych dla tych biotechnologii.
Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides powiedziała: Z opublikowanego dziś badania wynika, że nowe techniki genomowe mogą promować zrównoważony charakter produkcji rolnej, zgodnie z celami naszej strategii „od pola do stołu”. Mając za zasadę przewodnią bezpieczeństwo konsumentów i środowiska, nadszedł czas na otwarty dialog z obywatelami, państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim, aby wspólnie decydować o dalszych działaniach w zakresie wykorzystania tych biotechnologii w UE.
Nowe techniki genomowe, które można zdefiniować jako wszystkie techniki mające na celu zmianę genomu organizmu opracowane po 2001 r. (kiedy przyjęto prawodawstwo UE w sprawie GMO), w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci rozwijały się w szybkim tempie w wielu częściach świata, przy czym niektóre zastosowania pojawiły się już na rynkach niektórych partnerów handlowych UE.
Poniżej przedstawiono główne ustalenia badania:
Badanie zostanie omówione z ministrami UE na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa, które odbędzie się w maju. Komisja omówi jego ustalenia także z posłami do Parlamentu Europejskiego i wszystkimi zainteresowanymi stronami.
W nadchodzących miesiącach przeprowadzona zostanie ocena skutków obejmująca konsultacje publiczne w celu zbadania wariantów strategicznych dotyczących regulacji roślin wykorzystujących niektóre nowe techniki genomowe.
Badanie zostało przygotowane na wniosek Rady Unii Europejskiej, która w dniu 8 listopada 2019 r. zwróciła się do Komisji o przeprowadzenie „analizy w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-528/16 dotyczącej statusu nowych technik genomowych na podstawie prawa Unii”.
Badanie zostało przeprowadzone przez Komisję i opiera się na opiniach ekspertów oraz wkładzie właściwych organów państw członkowskich i zainteresowanych stron na szczeblu UE uzyskanym w drodze ukierunkowanych konsultacji.
W konsultacjach, które poprzedziły przygotowanie sprawozdania, wzięło udział szerokie grono uczestników. Wszystkie odpowiedzi zostały opublikowane.
Pełne badanie, pismo przewodnie Komisji do Rady zawierające opis działań następczych w zakresie polityki, a także pytania i odpowiedzi są dostępne tutaj.
Biotechnologie Pobierz (45.949 kB - PDF)
Źródło: Komisja Europejska