Podpisanie umowy o dofinansowanie na Muzeum Warszawskiej Pragi

opublikowano: Czwartek, 22 Października 2009 - 13:39, abartosik

W tymczasowym biurze Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Ząbkowskiej, Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, podpisali umowę o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na realizację projektu "Muzeum Warszawskiej Pragi".

To już druga inwestycja wsparta przez fundusze europejskie dzięki staraniom Ministerstwa Kultury. Takie miejsca jak nowa siedziba Sinfonii Varsovii czy Muzeum Warszawskiej Pragi spowodują, że warszawiacy będą tu przyjeżdżać. – powiedziała po podpisaniu umowy Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz - Jeszcze w tym miesiącu będzie podpisana umowa na budowę drugiej linii metra. Licząc wszystkie inwestycje na jednego mieszkańca to na lewobrzeżną cześć stolicy przypada ponad 6 tys. zł., a prawobrzeżną ponad 8 tys. zł. Muzeum Pragi jest jednym z nielicznych projektów, gdzie wkład miasta jest tak wysoki – podkreślił podczas konferencji Bogdan Zdrojewski, minister kultury.- W Warszawie dzieją się ważne i kluczowe rzeczy dla kultury. To mnie cieszy. Nie ulega wątpliwości, że teraz jest dobry czas na realizację kompletnej oferty w obszarze kultury. Składają się na nie m.in. takie inwestycje jak Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Warszawskiej Pragi, nowa inwestycja Akademii Sztuk Pięknych. To projekty przygotowywane także w związku z Rokiem Chopinowskim. A jeżeli chodzi o obchody Warszawa jest absolutnym liderem. To jest bardzo istotne, gdyż w obszarze kultury pojawia się więcej środków – podkreślił. Muzeum Warszawskiej Pragi, jako oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, zostało powołane do życia na podstawie uchwały Rady Miasta w 2006 r. jako pierwsze muzeum prawobrzeżnej Warszawy. Placówka będzie się znajdować w zaadaptowanym na funkcje kulturalne zabytkowym zespole obiektów przy ul. Targowej 50/52. Muzeum Warszawskiej Pragi jest oczekiwane od lat. Ma szansę stać się centrum wiedzy o tej części miasta, miejscem gromadzenia pamiątek, ośrodkiem działań kulturalnych i edukacyjnych. Ratusz ze środków UE na realizację projektu otrzyma 15 mln zł. Łączna wartość projektu to ponad 46,9 mln zł.