Zmiany w etykietach efektywności energetycznej

opublikowano: Poniedziałek, 08 Lutego 2021 - 14:06, m.lukasik

Z pewnością każdy z nas widział i wie jak wyglądają etykiety informujące o efektywności energetycznej umieszczone na różnych sprzętach: lodówkach, zmywarkach, odkurzaczach. Widoczna jest na niej charakterystyczna „piramida” składająca się z pasków w kolorach od zieleni do czerwieni. Być może niekiedy nie zwracamy należytej uwagi na wspomniane etykiety. Zawierają one jednak bardzo ważne informacje – dzięki nim wiemy jaką klasą energetyczną odznacza się konkretny sprzęt, dowiadujemy się o ilości pobieranej przez niego energii oraz generowanego hałasu.

Zmiany w etykietach efektywności energetycznej

Poruszamy ten temat, gdyż od 1 marca, czyli już za niecały miesiąc, zmieni się wygląd etykiet efektywności energetycznej w Unii Europejskiej. Decyzję o zmianach w tym zakresie podjęła Komisja Europejska w marcu 2019 roku. Według wcześniejszych założeń z początkiem przyszłego miesiąca ma również rozpocząć się ogólnounijna kampania informacyjna skierowana do społeczności UE w związku z wprowadzanymi zmianami.

Jakie zmiany w ramach etykiet energetycznych czekają na nas od 1 marca 2021 roku?

• Zostaną wprowadzone nowe etykiety energetyczne dla produktów: zmywarek, pralek i pralko-suszarek, lodówek, zmywarek. Dokładny wygląd dla nowych etykiet można sprawdzić na stronie https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/memo_19_1596?fbclid=IwAR1yhLaCgFwhIydXSvHBspHNwwDf8Fv5_NsVs6LkRDqrKo1ce8TPQJlLp8Y
  • Nowe etykiety dla lamp będą obowiązywać od 1 września 2021 roku.
  • Od 1 marca etykiety energetyczne będą posiadać także kody QR. Dzięki temu potencjalni i obecni użytkownicy sprzętów za pomocą chociażby telefonu komórkowego będą mogli sprawdzić parametry i szczegółowe informacje między innymi odnośnie zużycia energii danych sprzętów, porównywać je między sobą oraz dokonywać lepszych dla siebie i środowiska naturalnego wyborów.
  • Możliwość korzystania z kodów QR i pozyskiwanie szczegółowych informacji na przykład o wybranej przez nas w sklepie zmywarce będzie możliwe dzięki stworzeniu cyfrowej bazy danych EPREL (Europejska Baza Danych Produktów dla Etykiet Energetycznych). W tej bazie producenci będą rejestrować swoje produkty, które zostały wprowadzone na rynek unijny. Pozwoli to na zachowanie przejrzystości rynku oraz umożliwi przeprowadzanie bardziej efektywnych i rzetelnych kontroli producentów i ich produktów.
  • Każdy z nas z etykietami energetycznymi kojarzy oznakowania „A+”, „A++” czy „A+++”. W tym zakresie jednak także czeka nas swego rodzaju rewolucja. Od 1 marca nie spotkamy już litery „A” z określoną liczbą plusików – plusy zostaną wycofane, a skala będzie obejmować litery od A do G. To oznacza, że sprzęty o najlepszej efektywności energetycznej będą oznakowane literą „A”, te o nieco gorszych parametrach - literą „B” i analogicznie ze sprzętami o niższej klasie energetycznej, aż dojdziemy do litery G wskazującą na najgorsze parametry efektywności energetycznej danego produktu. Swoją decyzję Komisja Europejska motywuje tym, że oznaczanie sprzętów symbolami „A+”, „A++” itd. może wprowadzać konsumentów w błąd. Przez wiele lat, odkąd wprowadzono unijne etykiety w 1995 roku, udało się osiągnąć zdecydowaną poprawę jeśli chodzi o efektywność energetyczną sprzętów i plasują się one obecnie w kategoriach oznaczanych przy pomocy litery „A” z odpowiednią ilością plusików podczas, gdy te oznaczane literami E, F i G praktycznie w ogóle nie występują. Kupując produkt z oznaczeniem „A” uważamy, że odznacza się on dobrymi parametrami. Tymczasem jest on produktem o stosunkowo niskich wartościach efektywności energetycznej. Od tej pory tego typu sprzęty na etykietach będą miały oznaczenia właśnie przykładowo E czy F nie pozostawiając wątpliwości, że nie charakteryzuje się one dobrą efektywnością energetyczną.

Dzięki wdrożeniu nowych zasad i przepisów mamy stać się bardziej świadomymi konsumentami, którzy w czasie zakupów sprawdzają i porównują parametry sprzętów, którymi jesteśmy zainteresowani. Podczas dokonywania zakupów zwracajmy uwagę na etykiety efektywności energetycznej. Wybierając te o możliwie najwyższej klasie dołożymy swoją cegiełkę w walce na rzecz ochrony środowiska naturalnego, oszczędzaniu energii i zmianom klimatu.

Więcej informacji na przedstawiony temat znajdziecie Państwo na stronie https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/memo_19_1596?fbclid=IwAR1yhLaCgFwhIydXSvHBspHNwwDf8Fv5_NsVs6LkRDqrKo1ce8TPQJlLp8Y.