UE inwestuje w infrastrukturę transportową w Polsce

opublikowano: Czwartek, 28 Czerwca 2018 - 08:45, j.kuczynska

Warszawa i Świnoujście to kolejne polskie miasta, które dzięki wsparciu z funduszy europejskich będą mogły znacząco poprawić infrastrukturę transportową. W Świnoujściu 180 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pomoże w zbudowaniu długo oczekiwanego tunelu pod rzeką Świną. Z kolei warszawski Gocław otrzyma wsparcie na budowę linii tramwajowej, łączącej tę południową część stolicy z centrum.

UE inwestuje w infrastrukturę transportową w Polsce

Świnoujście znajduje się na Pomorzu Zachodnim w północno-zachodniej Polsce, w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Niemcami. Projekt finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego obejmuje budowę tunelu pod rzeką i drogi łączącej prawy i lewy brzeg oraz odpowiednich połączeń drogowych. Pomoże to mieszkańcom Świnoujścia szybciej dojeżdżać na drugą stronę, bez konieczności czekania na prom, tak jak to jest obecnie. Projekt powinien zostać ukończony w kwietniu 2022 r.

14,2 mln euro z Funduszu Spójności zostanie przeznaczone na wsparcie budowy linii tramwajowej w warszawskiej dzielnicy Gocław. Projekt jest częścią zintegrowanego planu transportu miejskiego dla polskiej stolicy, który ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców Warszawy. Po ukończeniu projektu możliwości dojazdu z Gocławia do centrum znacząco się poprawią.

Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Creţu powiedziała: - Ten projekt pomoże w rozwoju dzielnicy Gocław, czyniąc ją bardziej dostępną. Zaś wszyscy mieszkańcy Warszawy będą mogli się cieszyć z lepszej jakości powietrza, jako że projekt przyczyni się do redukcji ilości spalin w stolicy Polski.

Pakiet inwestycji obejmuje również zakup 18 nowych tramwajów. Projekt powinien zostać ukończony w październiku 2020 r.

Więcej o polityce regionalnej i spójności UE przeczytasz TUTAJ.