Polityka spójności UE inwestuje w polską sieć badań naukowych i innowacji

opublikowano: Piątek, 02 Października 2020 - 13:33, kgruba

Komisja Europejska zatwierdziła inwestycję o wartości ponad 71 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na utworzenie sieci światłowodowej i sprzętu badawczego, w celu pogłębienia współpracy między laboratoriami badawczymi w Polsce. Projekt ten ma wpłynąć na poprawę jakości badań akademickich oraz zapewnienie ściślejszej współpracy między przemysłem a środowiskiem akademickim, co doprowadzi do większego rynkowego wykorzystywania wyników badań.

Polityka spójności UE inwestuje w polską sieć badań naukowych i innowacji

Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira stwierdziła: „Dzięki tym inwestycjom, polityka spójności pomoże Polsce stać się bardziej innowacyjną na konkurencyjnym rynku światowym. Jak pokazuje kryzys związany z koronawirusem, współpraca między ośrodkami badawczymi ma kluczowe znaczenie dla oferowania innowacyjnych rozwiązań w szybko zmieniającym się i pełnym wyzwań świecie”.

W projekt zaangażowanych jest 21 partnerów badawczych. Ich laboratoria zostaną wyposażone w sprzęt zgodnie z ośmioma dziedzinami specjalizacji, od transmisji i przechowywania danych, przez zegary atomowe i inteligentne miasta, po laboratoria e-learningowe i wielopłaszczyznowe laboratoria symulacyjne. Oczekuje się, że projekt obejmie zgłoszenie 21 patentów, publikację 84 prac naukowych, 342 doktorantów korzystających z infrastruktury oraz utworzenie pięciu przedsiębiorstw typu spin-off.

Źródło: Komisja Europejska