Polityka przemysłowa: zalecenia dotyczące wspierania wiodącej roli Europy w sześciu strategicznych obszarach działalności gospodarczej

opublikowano: Środa, 06 Listopada 2019 - 09:28, kgano

Komisja opublikowała wczoraj zalecenia grupy ekspertów – strategicznego forum ds. ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania – w celu zwiększenia konkurencyjności i wiodącej roli Europy w sześciu strategicznych i przyszłościowych sektorach przemysłu: podłączone do sieci i czyste ekologicznie pojazdy autonomiczne, technologie i systemy wodorowe, inteligentna opieka zdrowotna, przemysłowy internet rzeczy, gospodarka niskoemisyjna oraz cyberbezpieczeństwo.

Komisarz Elżbieta Bieńkowska, odpowiedzialna za sprawy rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, powiedziała: Nasz jednolity rynek, jeden z największych rynków świata, to wyjątkowa szansa konkurowania na skalę światową dla naszego przemysłu. Aby jak najlepiej wykorzystać jego potencjał, musimy wspólnie inwestować w to, co pozwoli nam się utrzymać w czołówce rozwoju technologicznego. Poczyniliśmy postępy w obszarach takich jak baterie, recykling tworzyw sztucznych czy obliczenia wielkiej skali. Stać nas jednak na więcej. W tym kontekście z zadowoleniem przyjmuję dzisiejsze zalecenia grupy ekspertów dotyczące sześciu dodatkowych strategicznych łańcuchów wartości, na których powinna się skoncentrować europejska polityka przemysłowa.

Ważne projekty stanowiące przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania obejmują innowacyjne projekty badawcze, które często wiążą się ze znaczącym ryzykiem i wymagają wspólnych, dobrze skoordynowanych wysiłków oraz transgranicznych inwestycji organów publicznych i przedsiębiorstw przemysłowych z kilku państw członkowskich. Inwestując wspólnie w europejskie atuty i zasoby przemysłowe, Unia Europejska może stworzyć miejsca pracy i stymulować wzrost gospodarczy w sektorach i regionach oraz zwiększyć rolę UE na arenie międzynarodowej.

Oprócz zaleceń dla każdego z łańcuchów wartości, w sprawozdaniu wskazano również horyzontalne działania wspomagające:

• połączenie zasobów publicznych i prywatnych na szczeblu unijnym, krajowym i regionalnym – UE powinna koordynować te wspólne inwestycje, skupiając się przede wszystkim na wdrażaniu i komercjalizacji nowych technologii;
  • pogłębienie i integracja jednolitego rynku za pomocą regulacji i nowych standardów;
  • identyfikacja i grupowanie oraz rozwijanie potrzebnych umiejętności we wszystkich łańcuchach wartości;
  • zwiększenie dynamiki systemów innowacji w Europie z naciskiem na mocne strony regionów i partnerstwa publiczno-prywatne;
  • ustanowienie procesu zarządzania w celu monitorowania zmian technologicznych i przemysłowych, identyfikacja powstających strategicznych łańcuchów wartości oraz ocena postępów prac nad tymi łańcuchami wartości.

Sprawozdanie stanowi część starań Komisji Jeana-Claude'a Junckera na rzecz wzmocnienia bazy przemysłowej Europy. Będzie ono również stanowić podstawę dla dalszych prac Komisji nad nową długoterminową strategią na rzecz przyszłości przemysłu europejskiego.

Źródło: Komisja Europejska