Podsumowanie sesji plenarnej: koronawirus, wieloletni budżet, migracja

opublikowano: Piątek, 13 Marca 2020 - 12:06, kgano

Podczas skróconej sesji plenarnej, posłowie omówili reakcję UE na koronawirusa, napięcia na grecko-tureckiej granicy oraz wieloletni budżet UE.

Podsumowanie sesji plenarnej: koronawirus, wieloletni budżet, migracja

Sesja plenarna odbyła się w Brukseli zamiast w Strasburgu i została skrócona do jednego dnia, wtorku 10 marca, z powodu obaw związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Rano posłowie debatowali na temat sytuacji związanej z koronawirusem COVID-19 z Komisją Europejską i Radą i podkreślili potrzebę spowolnienia jego rozprzestrzeniania się w Europie. Wezwali również do solidarności między krajami członkowskimi i zwiększenia funduszy na badania nad wirusem.

We wtorek po południu odbyła się również debata o lutowym szczycie UE, na którym państwom członkowskim nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie wieloletniego budżetu UE. Posłowie skrytykowali projekt budżetu zaproponowany przez Przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela jako mało ambitny i ostrzegli, że nie wydadzą zgody na złe porozumienie w sprawie funduszy UE na następne siedem lat.

UE powinna pomóc Grecji w sprawie jej granicy z Turcją, powiedzieli posłowie podczas debaty na ten temat. Wielu posłów wyraziło też zdanie, że należy uniknąć powtórki z kryzysu uchodźczego z 2015 r., a UE powinna uaktualnić wspólne reguły ubiegania się o azyl.

Na otwarciu wtorkowej sesji, posłowie z zadowoleniem przyjęli nową strategię na rzecz równouprawnienia płci ogłoszoną niedawno przez Komisję Europejską, ale podkreślili potrzebę konkretnych działań. „Realizowanie praw kobiet to nie opcja, tylko obowiązek i jest możliwe gdy istnieje ku temu wola polityczna” powiedziała Wiceprzewodnicząca Parlamentu Mairead McGuinness.

Zmiany w kalendarzu Parlamentu

W ramach działań prewencyjnych przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa, liderzy parlamentarnych grup politycznych postanowili zmienić kalendarz prac Parlamentu. Następne posiedzenie plenarne zostało skrócone i odbędzie się w dniach 1–2 kwietnia w Brukseli, a posiedzenia komisji zaplanowane na przyszły tydzień zostały przełożone.

Źródło: Parlament Europejski