Owoce, warzywa i mleko w szkołach

opublikowano: Środa, 01 Kwietnia 2020 - 12:26, kgano

Mimo pandemii koronawirusa, która spowodowała zamknięcie większości szkół w Europie, Komisja Europejska kontynuuje swój program dostarczania uczniom owoców, warzyw i produktów mlecznych. Jest to połączone z akcją edukacyjną mającą wyrabiać zdrowe nawyki żywieniowe. W nadchodzącym roku szkolnym na ten cel przeznaczonych zostanie 250 mln euro.

Owoce, warzywa i mleko w szkołach

Komisja Europejska opublikowała budżet programu UE na rok szkolny 2020/2021. 145 milionów euro przeznaczono w nim na dystrybucję owoców i warzyw, zaś 105 milionów euro na dystrybucję mleka i produktów mlecznych wśród uczniów.

W ostatnim roku szkolnym (2018/2019) ten program zapewnił, że ponad 20 milionów dzieci w całej UE otrzymało mleko, owoce i warzywa w szkole, wraz z środkami edukacyjnymi na temat rolnictwa i zrównoważonej diety.

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział: - W obecnym kontekście jeszcze ważniejsze jest, aby dzieci w całej Unii Europejskiej wiedziały i rozumiały, skąd pochodzi nasza żywność. Możemy być dumni z pożywnej, bezpiecznej i wysokiej jakości żywności produkowanej przez naszych rolników. Dzięki unijnemu programowi szkolnemu dzieci mogą uczyć się o żywieniu i rolnictwie, a także wyrobić w sobie zdrowe nawyki żywieniowe. Podjęliśmy środki, aby upewnić się, że w tegorocznym programie uwzględniono fakt, że szkoły musiały zostać zamknięte w całej Europie z powodu pandemii koronawirusa. Ważne jest jednak, abyśmy nadal patrzyli naprzód, przygotowywali się na przyszłość i wysyłali mocny znak, że życie będzie się toczyć dalej, gdy wspólnie zakończymy ten kryzys.

Na tegoroczne wdrożenie obecnego programu dla szkół (na rok szkolny 2019/2020) ma wpływ zamknięcie placówek naukowych w całej UE z powodu obecnej pandemii koronawirusa. Komisja Europejska wyjaśniła, że trwający kryzys można uznać jako „siłę wyższą”. W takim przypadku umożliwia to państwom członkowskim zwrot kosztów dostawcom towarów łatwo psujących się (owoców, warzyw i produktów mlecznych), które miały być dystrybuowane do szkół uczestniczących w programie. Produkty mogą być również przekazywane jako darowizna dla szpitali, organizacji charytatywnych i banków żywności lub podobnych instytucji, aby produkty mogły dotrzeć do potrzebujących.

Więcej informacji jest dostępnych tutaj: https://ec.europa.eu/info/news/eu-school-scheme-eu250-million-fruit-vegetables-and-milk-school-year-2020-2021-2020-mar-31_pl .

Źródło: Komisja Europejska