Fundusze badawcze UE na walkę z koronawirusem

opublikowano: Środa, 01 Kwietnia 2020 - 12:56, kgano

Świat walczy z pandemią koronawirusa, a UE wspiera wysiłki na rzecz jak najszybszego opracowania szczepionek i skutecznego leczenia.

Fundusze badawcze UE na walkę z koronawirusem

UE opracowała skoordynowaną reakcję na obecny kryzys. Finansowanie badań i innowacji w celu znalezienia lekarstwa na Covid-19 jest istotną częścią tego planu.

Walka z obecną epidemią

Komisja Europejska przeznaczyła 48,5 miliona euro na 18 projektów badawczych w ramach programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020.

140 zespołów badawczych z całej UE i spoza niej uczestniczących w tych projektach pracuje nad:

• poprawą gotowości i reagowania na epidemie poprzez opracowanie lepszych systemów monitorowania w celu zapobiegania i kontroli rozprzestrzeniania się wirusa
  • szybkimi testami diagnostycznymi w punktach opieki, pozwalającymi na szybszą i dokładniejszą diagnozę
  • nowymi metodami leczenia
  • opracowaniem nowych szczepionek

Zespoły badawcze mają szybko dzielić się wynikami swoich badań aby niezwłocznie przyczynić się do usprawnienia reakcji sektora zdrowia publicznego.

Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do składania wniosków do 31 marca 2020 r. koncentrujących się na opracowaniu metod leczenia i diagnostyki do walki z obecną pandemią i zwiększenia gotowości na przyszłość. Jest to w ramach Inicjatywy w zakresie leków innowacyjnych (IMI) - partnerstwa publiczno-prywatnego między UE a przemysłem farmaceutycznym, również finansowanego z programu Horyzont 2020. Całkowita kwota oczekiwanych inwestycji to 90 mln euro, sfinansowana po połowie przez środki z budżetu UE i branżę farmaceutyczną.

16 marca KE zaoferowała wsparcie finansowe w wysokości 80 milionów euro firmie CureVac – innowacyjnemu niemieckiemu producentowi szczepionek, aby przyspieszyć opracowanie i produkcję szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Już działające programy

UE już wcześniej uruchomiła wiele projektów badawczych oraz mechanizmów finansowania kryzysowego na wypadek kryzysów związanych ze zdrowiem publicznym. Należą do nich między innymi PREPARE - projekt wspierający gotowość szpitali w Europie i pogłębiający ich wiedzę na temat dynamiki epidemii - oraz Europejskie Archiwum Wirusów - wirtualny zbiór wirusów zapewniający naukowcom materiały pomocne w diagnozowaniu.

UE wspiera również start-upy i MŚP w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań, które mogłyby pomóc w walce z epidemiami: należą do nich specjalistyczne izolatki EpiShuttle oraz m-TAP, technologia filtracji powietrza usuwająca cząstki wirusowe.

Źródło: Parlament Europejski