Fundusz Spójności: inwestycje w mobilność

opublikowano: Czwartek, 16 Marca 2017 - 11:03, p.paradowski

Aglomeracje krakowska i warszawska – to kolejne regiony, gdzie realizowane będą infrastrukturalne projekty związane z mobilnością, finansowane z Funduszu Spójności. W Krakowie pojawi się 35 nowoczesnych, energooszczędnych tramwajów, zaś w Warszawie dokończona zostanie modernizacja linii kolejowej do Otwocka. W sumie obie inwestycje otrzymają wsparcie przekraczające 120 mln euro.

Ponad 121 milionów euro z Funduszu Spójności zostanie przeznaczonych na realizację dwóch dużych projektów w Polsce, które przyczynią się do poprawy połączeń w kraju i zachęcą do większego korzystania z mobilności niskoemisyjnej.

Pierwszy to inwestycja w wysokości 30 milionów euro obejmująca zakup 35 nowoczesnych i energooszczędnych tramwajów dla Krakowa, które będą służyć całej aglomeracji. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo i komfort pasażerów i zapisuje się w promowanie środków transportu przyjaznych dla środowiska.

Drugi projekt jest o wartości ponad 91 milionów euro, a jego celem jest ukończenie prac modernizacyjnych na odcinku pomiędzy Warszawą i Otwockiem, przy linii kolejowej 7 łączącej Warszawę z Lublinem wzdłuż Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T).

Prace obejmują przebudowę infrastruktury jak mostów i wiaduktów, a także budowę dodatkowych torów, aby odpowiednio uwzględnić zwiększony ruch pasażerski i towarowy oraz skrócić czas przejazdu i poprawić bezpieczeństwo.

Inwestycja przewiduje również przebudowę dworców, celu ułatwienia dostępu dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

- Nasze inwestycje mają na celu pobudzenie rozwoju regionalnego poprzez lepszy dostęp do głównych europejskich sieci transportowych przy jednoczesnym zachęcaniu mieszkańców do pozostawienia samochodów pod domem i korzystania z nowoczesnej komunikacji miejskiej - oświadczyła komisarz ds. polityki regionalnej Corina Creţu.

Więcej informacji: