Białoruś: Wspólne oświadczenie wysokiego przedstawiciela/wiceprzewodniczącego Josepa Borrella oraz komisarza ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivéra Várhelyiego z okazji Dnia Solidarności z Białorusią – 7 lutego

opublikowano: Piątek, 05 Lutego 2021 - 15:51, m.lukasik

W związku z nadchodzącym Dniem Solidarności z Białorusią – 7 lutego – wysoki przedstawiciel/wiceprzewodniczący Josep Borrell oraz komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivér Várhelyi wydali następujące wspólne oświadczenie:

Pół roku po sfałszowanych wyborach z 9 sierpnia 2020 r. odważni obywatele Białorusi nadal pokojowo demonstrują, żądając, by wysłuchano ich głosu i by uszanowano ich wybór. Nie powstrzymują ich brutalne represje ze strony władz. Trwają niesprawiedliwe prześladowania opozycji i społeczeństwa obywatelskiego, dziennikarzy, pracowników i przedsiębiorców. Wielu studentów relegowano z uczelni, odmawiając im prawa do edukacji. Udokumentowano setki przypadków tortur. Zatrzymanych zostało wiele tysięcy ludzi, a kilkuset osobom postawiono sfabrykowane zarzuty, odmawiając im prawa do rzetelnego procesu sądowego.

Unia Europejska nadal zdecydowanie wspiera naród Białorusi. Reżim nie może dłużej ignorować ich nieustępliwego głosu, gdy upominają się o poszanowanie podstawowych wolności i praw człowieka oraz o demokratyczną przyszłość. Należy natychmiast położyć kres przemocy wobec uczestników pokojowych protestów. Wszyscy arbitralnie zatrzymani, w tym więźniowie polityczni i dziennikarze, muszą zostać niezwłocznie i bezwarunkowo uwolnieni. Wszyscy sprawcy naruszeń praw człowieka muszą odpowiedzieć za swoje czyny.

UE nadal wzywa do natychmiastowego rozpoczęcia autentycznego, pluralistycznego dialogu narodowego, a następnie do przeprowadzenia nowych, wiarygodnych i przejrzystych wyborów w celu zakończenia kryzysu politycznego, z poszanowaniem woli narodu białoruskiego. UE zwiększa pomoc dla ludności Białorusi i jest gotowa wspierać demokratyczną Białoruś rozmaitymi środkami, w tym za pomocą kompleksowego planu wsparcia gospodarczego.

źródło: Komisja Europejska